Bilgilendirme

(OLA) SINAVI BİLGİLENDİRMESİ

TÜRK ANESTEZİYOLOJİ VE REANİMASYON DERNEĞİ ON-LINE ASSESSMENT (OLA) SINAVI HAKKINDA BİLGİLENDİRME

On-line assessment (OLA) sınavı, In-Training assessment (ITA) ve EDAIC 1. basamak sınavlarına benzer bilgisayar bazlı bir testtir. Anestezi ve Yoğun Bakım eğitimini, European Union of Medical Specialists (UEMS)’de tanımlandığı gibi değerlendiren ideal bir değerlendirme sınavıdır. OLA sınavı her yıl Nisan ayında yapılmaktadır ve her bir yıllık eğitim süreci sonrasında kendini denemek isteyen ve sonbaharda EDAIC 1. basamak sınavına katılmak isteyen adaylar için mükemmel bir yol göstericidir.  

OLA sınavına, 2014 yılında 303 aday 39 merkezde, 2015 yılında 588 aday 58 merkezde ve son olarak 2016 yılında 1335 aday 95 merkezde 10 farklı dilde katılmıştır. Sınava katılım 79 Avrupa ve 16 Avrupa dışı ülkeden gerçekleşmiştir.  

OLA sınavı, ITA ve EDAIC 1. basamak sınavları ile aynı yapıya ve değerlendirme sistemine sahiptir. Sınavda 2 adet 90 dakikalık seans vardır. Her 90 dakika içerisinde, 5 seçenekli 60 soru (toplam 300 soru) Doğru/Yanlış seçenekleri ile cevaplandırılmaktadır. İlk 60 soruluk A kitapçığı temel bilim ve ikinci 60 soruluk B kitapçığı klinik anestezi sorularını içermektedir. Doğru yanıta 1 puan, boş veya yanlış yanıta 0 puan verilerek bir sınav kitapçığından en fazla 300 puan elde edilebilmektedir.  

Aday, sınavın her 2 basamağını da tamamladığında, toplam skorlarını görebilmekte ve yanlışlarını kontrol edebilmesi için kendisine 20 dk süre verilmektedir. Daha sonra ESA tarafından her basamak için daha detaylı bir rapor hazırlanmakta, ve aynı eğitim düzeyindeki adayların kendi ülkelerindeki ve sınava girenlerin geneli arasındaki konumu belirlenebilmektedir.

Her bir yıl sonraki OLA sınavına girebilmek için, bir önceki yılın sonunda sınav başvurusunun tamamlanması gerekmektedir. OLA sınavına aday ve/veya sınav merkezi olarak başvurabilmek için gerekli bilgiler aşağıdaki sayfalar incelenerek elde edilebilmektedir.

https://www.esahq.org/education/edaic/exam-types/online-assessment/
 

SINAV TARİHİ:
7 Nisan 2017

SINAV BAŞVURU ÜCRETİ: €50

Adayların tek başlarına veya grup halinde başvurularından bağımsız olarak ücret sabittir.  

OLA sınavına aday başvurusu:
SON BAŞVURU TARİHİ: 6 Şubat 2017
https://www.esahq.org/education/edaic/exam-types/online-assessment/online-registration-for-online-assessment  

OLA sınavına adayların grup başvurusu:
SON BAŞVURU TARİHİ: 18 Kasım 2016

Aşağıda bulunan sayfadaki excel dosyası grup içerisindeki tüm adayların ismi yazılarak doldurulacaktır. https://www.esahq.org/education/edaic/exam-types/online-assessment/hosting-the-ola/  

OLA sınavı kurallar:
https://www.esahq.org/~/media/ESA/Files/EDUCATION/OLA-Page/OLA_Regulations_for_Candidates.ashx
 

OLA sınav merkezleri listesi:
https://www.esahq.org/education/edaic/examination-calendar/ola
 

OLA sınav merkezi olmak için başvuru:
SON BAŞVURU TARİHİ: 18 Kasım 2016
https://www.esahq.org/education/edaic/exam-types/online-assessment/hosting-the-ola/